1 dzień

Propozycje wycieczek jednodniowych po Galicji


KRAKÓW
Poznamy dawną siedzibę królów polskich od nieco innej strony. Z jednej strony okres zacierania polskiej historii a z drugiej czas dynamicznego rozwoju kulturalnej stolicy nieistniejącej Polski, taki był galicyjski Kraków, co z tego pozostało przekonaj się sam?
Katedra na Wawelu w 1843r.

Trasa:
Plac Matejki (to tu znajduje się słynny pomnik Grunwaldzki z 1910r. czyli jeszcze z czasów galicyjskich, tutaj także stoi gmach Akademii Sztuk Pięknych - kuźnia polskich artystów XIX i XXw.) - Mury Floriańskie (pozostałości murów miejskich, dowiesz się dlaczego tego odcinka włodarze galicyjskiej rady miejskiej nie chcieli rozebrać) - Teatr Słowackiego (najważniejsza scena teatralna miasta powstała w 1893r.) - Rynek Główny (symbol miasta, dowiesz się co na nim było do czasów galicyjskich) - Kościół Franciszkanów (to tu znajdują się najsłynniejsze polskie witraże secesyjne na czele z "Bogiem Ojcem") - Wawel (dowiesz się co zaborca austriacki zburzył a co wybudował na najważniejszym krakowskim wzgórzu) - Bulwary Wiślane (największa austriacka inwestycja hydrologiczna w Krakowie) - Podgórze (miasto konkurencyjne dla Krakowa, a zarazem miejsce odzyskania niepodległości Polski już 31.10.1918r.) - Kopiec Kościuszki (miejsce upamiętnienia dowódcy insurekcji powstało w 1823r., a już trzydzieści lat później stało się fortem austriackiej twierdzy)

Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej:
tel. + 48 781 355 236  e-mail: bartlomiejanusz@gmail.com
_____________________________________________________

TARNÓW
Miasto, które zawsze pozostawało w cieniu stołecznego Krakowa, zachowało zadziwiajaco dużo galicyjskiego genius loci. Przy ul. Krakowskiej - głównej arterii miasta zachowały się wspaniałe galicyjskie gmachy takie jak Hotel Bristol czy siedziba starostwa. Tu przystanął też symboliczny tramwaj "biedronka", który od 1911r. kursował po uliczkach miasta. W Tarnowie nietrudno o znalezienie związków z Węgrami, najlepszym spoiwem jest pochodzący stąd gen. Józef Bem.

Dworzec kolejowy w Tarnowie na pocz. XX w.
Trasa:
Dworzec kolejowy (najpiękniejszy dworzec Zachodniej Galicji) - Kościół pw. św. Rodziny (wielka bazylika w stylu neogotyckim) - Brama Petofiego (podkreśla żywe od czasów galicyjskich kontakty z Węgrami) - Muzeum Etnograficzne (jedyna w Polsce ekspozycja poświęcona Romom) - budynek Starostwa Powiatowego (tu staroście tarnowskiemu chłopi przyprowadzali szlachciców podczas rabacji galicyjskiej) - tramwaj-kawiarnia - katedra (diecezję tarnowską utworzył cesarz Józef II w 1783r.) - muzeum diecezjalne (najstarsze tego typu muzeum w Polsce, założone w 1888r.)  - rynek (z ratuszem odbudowanym po pożarze w XIXw., w muzeum okręgowym pamiątki Sanguszków przeniesione z majątku w Podhorcach) - bima (pozostałość po synagodze) - mury miejskie - kościoły bernardynów (dwa obiekty w tym gotycki zamieniony przez Austriaków na sąd) - ul. Wałowa - pomnik Jana Szczepanika (Polskiego Edisona) - Ogród Strzelecki (mauzoleum gen. Józefa Bema, urodzonego w Tarnowie bohatera Polski, Węgier i Turcji)

Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej:
tel. + 48 781 355 236  e-mail: bartlomiejanusz@gmail.com
_______________________________________________________

NOWY SĄCZ I STARY SĄCZ
Sącz jedna z najstarszych osad w polskich Karpatach. Oba miasta mają bogatą historię od średniowiecza. Jednak to czasy galicyjskie odcisnęły na nich bardzo widoczne piętno. Wówczas zlikwidowano klasztory, rozebrano mury miejskie, wybudowano linię kolejową, powstał nowy eklektyczny ratusz w Nowym Sączu, a tamtejsza kolegiata o mały włos nie została katedrą. Atmosferę galicyjskiej wsi i miasteczka najlepiej poczuć w nowosądeckim skansenie, gdzie nawet zrekonstruowano nieistniejący ratusz ze Starego Sącza, rozebrany w XIXw.

Ratusz w Nowym Sącz w 1904r.

Trasa:
W Nowym Sączu: Miasteczko Galicyjskie i Sądecki Park Etnograficzny (poczujesz się jak na rynku małego galicyjskiego miasteczka ponad 100 lat temu, zajrzysz do domów niemieckich kolonistów, zboru ewangelickiego, do łemkowskiej chyży, do cerkwi greckokatolickiej, do pogórzańskiej chaty, do kościoła rzymskokatolickiego, do szlacheckiego dworku, do góralskich domów i cygańskich chatek) - osiedle kolejowe - rynek z ratuszem - Galeria Marii Ritter - kolegiata p.w. Św. Małgorzaty - dawny kościół o.o. Franciszkanów - synagoga - ruiny zamku  W Starym Sączu: kościół i klasztor s.s. Klarysek - rynek - Dom na Dołkach - restauracja "Marysienka" - dawna synagoga - dawny klasztor o.o. Franciszkanów

Skontaktuj się, aby dowiedzieć się więcej:
tel. + 48 781 355 236  e-mail: bartlomiejanusz@gmail.com